Body + colors

Discipline
Langue vivante
Niveaux
CP.
Auteur
D. LION-SUBRAMANIAM
Objectif
- Écouter et comprendre des messages oraux simples relevant de la vie quotidienne, des textes simples lus par le professeur
- Suivre le fil d'une histoire très courte.
- Reproduire un modèle oral.
- Raconter une histoire courte à partir d'images ou de modèles déjà rencontrés.

- La littérature enfantine.
Relation avec les programmes

Socle commun de connaissances, de compétences et de culture

  • Comprendre des messages oraux et écrits.
  • S'exprimer et communiquer à l'oral et à l'écrit de manière simple mais efficace.
Dates
Créée le 20 janvier 2019
Modifiée le 24 février 2019
Statistiques
31 téléchargements
0 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Learn the body part and the colors with Cat and Mouse!

Déroulement des séances

  • Séance 1 : Body - Langue vivante, 35 min
  • Séance 2 : Colors - Langue vivante, 35 min
  • Séance 3 : Colors - Langue vivante, 30 min
  • Séance 4 : Colors - Langue vivante, 35 min
1

Body

Dernière mise à jour le 20 janvier 2019
Discipline / domaine
Langue vivante
Objectif
Learn the body part (next level after christmas with the snow man)
Durée
35 minutes (4 phases)
Matériel
Song
TBI

1. Time for English

collectif | 5 min. | réinvestissement
EnseignanteÉlèves

"Hello Everyone, it's time for English Class !"

 

"First I wish you a happy new year, because we are in 2019"

 

"What did we do before holidays ?"

"Hello"

 

"Thank you" - "Happy new year"

 

"Sing / snowman / hat / nose / head / scarf / eyes / buttons / white / green / black / orange / mouth."

 

2. New song

collectif | 10 min. | découverte
EnseignanteÉlèves

We are going to listen a new song. 

Liste carefully, and try to remember some words

Listen and focus on what they hear.

+ SONG : HEAD, SHOULDERS, KNEES AND TOES

3. Song + words + mimes

collectif | 15 min. | découverte
EnseignanteÉlèves

What words did you recognize ? 

 

What word did you understand ?

 

Explain the new words together (by mime)

 

Make them repeat correctly all the new words

 

Put the song : sing and mime the song

" head - mouth - nose - eyes"

 

"shoulders - knees - toes - ear

 

Mime together the new words.

 

Repeat correctly

 

 

Sing and mime the song

 

4. Simons says

groupes de 3 | 5 min. | découverte
EnseignanteÉlèves

By groups :

Maël - Emmanuella - Tiziano // Satchi

Emma - Timoté - Enora - Baptiste // Naïla

Shirley - Nathan - Sirine - Justine // Dilani

 

Play the game Simons says touch ....

Listen and play together Simons says touch ...

 

2

Colors

Dernière mise à jour le 20 janvier 2019
Discipline / domaine
Langue vivante
Objectif
Learn the colors
Durée
35 minutes (4 phases)
Matériel
Song
TBI
Flashcards

1. Time for English

collectif | 5 min. | réinvestissement
EnseignanteÉlèves

"Hello Everyone, it's time for English Class !"

"What did we do last week ?"

"Hello"

"Sing / nose / head / eyes / mouth / shoulders / knees / toes / ear + Simons says touch..."

 

2. Song

collectif | 5 min. | réinvestissement
EnseignanteÉlèves

We are going to listen the 

Listen and mime the song

+ SONG : HEAD, SHOULDERS, KNEES AND TOES

3. Colors

collectif | 10 min. | découverte
EnseignanteÉlèves

Now, I'm going to present some colors, if someone know the name please put up your hand to answer.

Present one by one the flashcards and make them repeat correctly the words.

They are able to recognized a least 4-5 colors (black, white, green and orange and maybe brown)

Repeat every colors.

 

4. Simons says

groupes de 3 | 15 min. | entraînement
EnseignanteÉlèves

By groups : Maël - Emmanuella - Tiziano : Satchi / Emma - Timoté - Enora - Baptiste : Naïla / Shirley - Nathan - Sirine - Justine : Dilani

Play a game : everyone has to pick a card and name the color as fast as possible

take a card and name the color as fast as possible.

 

3

Colors

Dernière mise à jour le 20 janvier 2019
Discipline / domaine
Langue vivante
Objectif
Learn the colors
Durée
30 minutes (4 phases)
Matériel
Song
TBI
Flashcards

1. Time for English

collectif | 5 min. | réinvestissement
EnseignanteÉlèves

"Hello Everyone, it's time for English Class !"

 

"What did we do last week ?"

"Hello"

 

"Name the colors"

 

2. Cat and mouse

collectif | 15 min. | découverte
EnseignanteÉlèves

I'm going to present you a book.. 

 

What is it ? 

 

Read the book 

 

Ask them the worlds they understand (know and new one)

Watch the cover + Try to comment the covers of the book.

 

Cat / Mouse (Chat / Souris)

 

Listen carefully the story

 

Words excepted : colors we name last class + balloon + cat + mouse

 

+ Coin regroupement

3. Colors

collectif | 5 min. | découverte
EnseignanteÉlèves

Put the CD and let's play the story, now present the pictures all along the story

 

Ask about the words (vocab)

 

Listen the story and watch the picture

 

New words + words they knew.

 

4. Name the flashcards

collectif | 5 min. | entraînement
EnseignanteÉlèves

Present the flashcard, one by one and ask the pupil who put up their hands

 

Put up the hand

Answers as fast as possible

 

 

 

4

Colors

Dernière mise à jour le 24 février 2019
Discipline / domaine
Langue vivante
Objectif
Learn the colors with Cat and Mouse !

STORYTELLING
Durée
35 minutes (3 phases)
Matériel
Fiches théâtre
Téléphone (vidéo)
flashcards couleurs

1. Phase 1

collectif | 5 min. | réinvestissement

Enseignante : 

Hello Kids, it's time for English class, how are you ?

What did we do last time (I know it's far far away.. but, it was just before the holidays.

 

Elèves :

- Colors

- Cat and Mouse

- Balloon 

- Body

2. STORYTELLING - TRAINING SESSION

collectif | 20 min. | découverte

Enseignant : 

Now we are going to work and create a little scene like in the story the cat and mouse. 

3 children's, 

Maël - Emma - Shirley

Tiziano - Djouliana - Baptiste

Nathan - Enora - Emmanuelle

Timoté - Justine - Sirine.

 

3. STORY TELLING WITH VIDEO

groupes de 3 | 10 min. | évaluation

Each group do the story telling (COLOR CARD it's a suprise)

Teacher : Film de scene. 

DON'T FORGET TO DISTRIBUATE THE ROLES