Los problèmas de duradas

Discipline
Grandeurs et mesures
Niveaux
CM1, CM2.
Auteur
J. COURCELLE
Objectif
- Connaître et utiliser les unités de mesure des durées et leurs relations : jour, semaine, heure, minute, seconde, dixième de seconde, mois, année, siècle, millénaire.
- Résoudre des problèmes en exploitant des ressources variées (horaires de transport, horaires de marées, programmes de cinéma ou de télévision, etc.).
Relation avec les programmes

Cycle 3 - Programme 2020

  • Résoudre des problèmes impliquant des grandeurs (géométriques, physiques, économiques) en utilisant des nombres entiers et des nombres décimaux.
Dates
Créée le 26 avril 2019
Modifiée le 26 avril 2019
Statistiques
10 téléchargements
2 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Resòlvre de problèmas de duradas

Déroulement des séances

1

Descobrir - Problèma de durada

Dernière mise à jour le 26 avril 2019
Discipline / domaine
Grandeurs et mesures
Objectif
Descobrir untipe de problèma ligat a la nocion de durada
Durée
45 minutes (3 phases)
Matériel
Ficha de rapèl
Ficha dels oraris de tren

1. Rapèl

collectif | 10 min. | découverte

Distribucion de la ficha de rapèl sus las diferentas duradas

Quant de temps dura una minuta en segondas ?

- Escritura al tablèu de la responsa : 1min = 60 s

Vos cal ara completar lo pichon tablèu distribuit per conéisser las relacions entre las diferentas duradas.

- Complement individual en 5 minutas amb afichatge al tablèu de l'exercici

- Correccion immediata al tablèu e en verd pels escolans.

2. Presentacion del problèma e recèrca

individuel | 20 min. | recherche

Distribucion del document dels oraris del tren a cadun

Explicacion del fonccionament d'aquel document : linhas, oraris

Questions a pausar per la descobèrta :

Vòli prene lo tren a Albi a 11h42. A quina aribarai a Tolosa ?

Far subrelinhar aquelas informacions per la reperar plan.

Vos cal respondre a la question seguenta : Quant de temps durèt mon viatge ? Pels qu'an acabat vos pausi una segonda question. Ai pres lo tren a Rodés a 17h27 e mon viatge durèt 1h39. Dins quina gara soi davalat del tren ?

Recèrca individuala en 5 minutas puèi 10 minutas de mesa en comun dins lo grop de taula

Esquèma amb la linha del temps a far traçar amb las oras de despart, d'arribada e possibilitat de lor balhar las oras plaçadas entre

 

3. Mesa en comun

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Mesa en comun amb las explicacions dels diferents gropes

Esquèma amb la linha del temps

Calcul pausat

Conclusion : Avèm doas possibilitat per cercar una durada : realizar un esquèma amb la linah del temps e en plaçant las oras intermediarias o far un calcul pausat en fasent mèfi a las conversions.

2

Estructuracion : creacion de la traça ecrita

Dernière mise à jour le 26 avril 2019
Discipline / domaine
Grandeurs et mesures
Objectif
Estructurar lo trabalh de recèrca suls problèmas de durada
Durée
40 minutes (3 phases)
Matériel
Pòrtfoliò
Ficha dels oraris de tren
Ficha de traça escrita
Ficha de rapèl completada

1. Rapèl de la sesilha precedenta

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Tornar prene la ficha dels oraris de tren e demandar una novèla recèrca :

Se preni lo tren a Rodés a 6h21, arribi a Lisla d'Albigés a 8h03. Quant de temps durèt lo viatge ?

Rapèl del dos biaisses de far :

Realizacion collectiva d'un esquèma e calcul sus las oras

Realizacion collectiva de la sostraccion

2. Traça escrita

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Distribucion de la ficha de traça collectiva

Lectura de la ficha collectivament

Pegar la primièra partida dins lo cadre d'en-naut

Lectura collectiva de la segonda partida de la ficha

3. Aplicacion

individuel | 15 min. | entraînement

Presentacion dels tres exercicis d'aplicacion amb lo programa TV

Vos cal ara far aqueles diferents exercicis sus las duradas. A cada exercici acabat, vos caldrà demandar una correccion, prendre lo problèma seguent puèi vos marcar al tablèu per poder ajudar los qu'an besonh (se volètz).

Resolucion individuala

Possibilitat d'ajudar al traçatge de l'esquèma

Far subrelinhar los oraris que nos concernisson

3

Entrainament

Dernière mise à jour le 26 avril 2019
Discipline / domaine
Grandeurs et mesures
Objectif
S'entrainar a resòlvre de problèmas de duradas
Durée
30 minutes (1 phase)
Matériel
Ficha de problèmas diferenciats CM1 e CM2

1. Consigna e trabalh

individuel | 30 min. | entraînement

Vos vau distribuir una ficha amb 3 problèmas de duradas. Son a far sul quasèrn del jorn. Quora aqurètz acabat aqueles tres problèmas, vos caldrà me venir veire per la correcion e la possibilitat d'ajudar. Un còp acabats, vos cal avançar sul quasèrn de calcul

Exercicis individual amb possibilitat d'ajuda

Subrelinhar los oraris importants e far traçar los esquèma amb aqueles oraris pels qu'an besonh

4

Entrainament dins lo plan de trabalh

Dernière mise à jour le 26 avril 2019
Discipline / domaine
Grandeurs et mesures
Objectif
Transferir las competéncias sus la resolucion de problèmas de duradas
Durée
30 minutes (1 phase)
Matériel
Ficha de trabalh

1. Entrainament e remediacion

individuel | 30 min. | remédiation

Exercicis a far dins lo plan de trabalh

Talhièr a preveire pels que foguèron pas d'aise a la sesilha 3.