Los solides

Discipline
Espace et géométrie
Niveaux
CM1, CM2.
Auteur
J. COURCELLE
Objectif
- Reconnaître, nommer, décrire des solides simples ou des assemblages de solides simples : cube, pavé droit, prisme droit, pyramide, cylindre, cône, boule.
- Utiliser le vocabulaire associé à ces objets et à leurs propriétés : côté, sommet, angle, diagonale, polygone, centre, rayon, diamètre, milieu, hauteur solide, face, arête.
Relation avec les programmes

Cycle 3 - Programme 2020

  • Reconnaître, nommer, décrire, reproduire, représenter, construire des figures et solides usuels.
Dates
Créée le 26 avril 2019
Modifiée le 26 avril 2019
Statistiques
25 téléchargements
1 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Classar los solides e conéisser lo vocabulari associat als solides

Déroulement des séances

1

Polièdre/Non polièdre

Dernière mise à jour le 26 avril 2019
Discipline / domaine
Espace et géométrie
Objectif
Rapèl sus la definicion del polièdre
Durée
30 minutes (3 phases)
Matériel
Diferents polièdres per grop per la triga
Ficha de triga

1. Triga de solides

groupes de 4 | 10 min. | découverte

Distribucion del material de solides a cada grop de taula

Vos cal desseparar aqueles solides en dos paquets. Puèi vos caldrà explicar perqué aqueles dos paquets amb lo vocabulari que coneissètz.

Triga a realizar per gropes

 

2. Mesa en comun e structuracion

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Mesa en comun

La maja part dels grop an realizat la triga entre polièdres e non polièdres

Elaboracion de la definicion del polièdre :

Solide format per de poligòns. Totas sas fàcias son de poligònes.

Escritura al tablèu de las proprietats del grop dels polièdres

Fargar una aficha a gardar suls polidèdre : prene una fotò de cada polièdre

Balhar qualques noms de polièdres coneguts : piramida, cuba, pavat, prism ?

3. Triga dels imatges per la realizacion de la leiçon

individuel | 10 min. | entraînement

Triga a establir per aprestar la leiçon

Vos cal pegar los diferents solides dins la bona colona. Pegarem aquel trabalh sus la ficha utís.

Possibilitat d'anar quèrre los polièdres vertadièrs per verificar

2

Solides en palha

Dernière mise à jour le 26 avril 2019
Discipline / domaine
Espace et géométrie
Objectif
Reperar las cimas e las arèstas dels polièdres e far lo ligam entre aquelas doas nocions.
Durée
40 minutes (3 phases)
Matériel
Palhas en grand nombre
Rotulas
Fichas de comanda
Segonda partida de la leiçon

1. Explicacion de la tòca

collectif | 5 min. | découverte

Presentar un solid realizat amb las palhas. O descriure en utilizant lo lexic associat : arèstas, cimas.

Vos va caler fargar un solid en palha coma l'ai fach ieu. Per aquò, cada grop aurà un solid a reprodusir e un bon de comanda. Sul bon de comanda, vos caldrà escriure lo nombre de palahs e lor talha e lo nombre de rotulas amb lo nombre de brancas associat. Abans d'escriure la comanda, vos cal plan observar lo solid.

Distribucion del material

2. Realizacion dels solides

binômes | 20 min. | recherche

Observacion dels solides e escritura del bon de comanda.

Cada grop ven quèrre son material puèi ensaja de realizar son solid.

Las modificacions dels bons de comandas son a escriure en verd

 

3. Mesa en comun e institucionalizacion

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Tornar sul nom de cada solid e presentacion a la classa de son trabalh per cada grop en expliquant lo nombre d'arèstas e de cimas

Completar la ficha de leiçon amb lo lexic : arèsta, cima e fàcia

Qué manca suls solides qu'avèm fabricats ? las fàcias.

3

Lo pijamà dels solides

Dernière mise à jour le 26 avril 2019
Discipline / domaine
Espace et géométrie
Objectif
Comprene cossí fabricar lo patron d'un solid
Durée
45 minutes (3 phases)
Matériel
Los solides en palha

1. Explicacion de la tòca

collectif | 5 min. | découverte

Anatz tornar lo solid qu'avètz fabricat amb las palhas. Li anam far son pijamà. Es a dire que l'anam vestir. Vos caldrà soscar a fargar aquel vestit. O caldrà poder recaptar. Vos balhi de fuèlha A3 per o poder far.

 

2. Realizacion del pijamà

binômes | 15 min. | recherche

Los escolans realiza  lo pijamà. Siá amb las mesuras, siá amb las empruntas

Explicar que cal prene las mesuras un pauc mai largas, possibilitat de prene las empruntas de cada solid

3. Mesa en comun e institucionalizacion

collectif | 25 min. | mise en commun / institutionnalisation

Verificacion que los pijamàs se pòdon plan cargar e enlevar.

Realizar lo desvolopament del solid e definir la nocion de patron (ja coneguda d'una granda partida de la classa)

Jòc per tornar trobar lo pijamà que correspond al solid

 

4

Carta d'identitat dels solides

Dernière mise à jour le 26 avril 2019
Discipline / domaine
Espace et géométrie
Objectif
Associar las diferéncias conéissenças ligadas als solides : vocabulari, patron e representacion
Durée
60 minutes (4 phases)
Matériel
Cartas d'identitats voidas
Los solides e lors pijamàs
Cartas d'identitats per la leiçon e patron s en color a pegar

1. Explicacion de la tòca

collectif | 5 min. | découverte

Anam d'uèi fabricar la carta d'identitat del nòstre solide. Cada grop va tornar prene son solid e son vestit. Puèi anatz completar la carta d'identitat de cada solid amb las informacions que conéissètz.

2. Realizacion de la carta d'identitat

binômes | 20 min. | recherche

Cada grop realiza sa carta d'identitat : far plan mèfi a la representacion e a l'exactitud dins los traçats

Possibilitat de balhar dirèxtament la primièra representacion a pegar

Balhar las dimensions possiblas pel patron

3. Mesa en comun e institucionalizacion

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Jòc del retrach a partir d'una partida de la carta d'identitat e verificacion amb la carta

 

4. Leiçon a conservar

individuel | 25 min. | mise en commun / institutionnalisation

Pegatge d'un recapitulatiu de las diferentas cartas d'identitat amb realizacion en tres dimensions dels diferents patrons

Ficha a conservar dins lo pòrtfoliò e afichas a gardar dins la classa

5

Creacion d'un novèl polièdre

Dernière mise à jour le 26 avril 2019
Discipline / domaine
Espace et géométrie
Objectif
Reinvestir lo trabalh realizat en inventant un polièdre
Durée
45 minutes (1 phase)
Matériel
Fuèlhas de brolhon
Fuèlhas per realizar lo polièdre
Jòc amb los aimants

1. Creacion del novèl polièdre en tres etapas

binômes | 45 min. | réinvestissement

Anam d'uèi crear de novèls polièdres. poirètz trabalhar tot sol, a dos o a tres. Primièr vos caldrà realizar la representacion plana del vòstre polièdre ( escriure al tablèu). Puèi ne realizar lo patron. Per acabar lo vos caldrà assemblar. A la fin de cada etapa, me vendrètz veire per aver confirmacion qu'es realizable.

Representacion plana del solid

Realizacion del patron

Assemblatge

Possibilitat de dessenhar pels qu'an pas d'idèa. utilizacion del material amb los aimants per ajudar a trobar d'idèas.