Calcul suls decimals - Tecnicas de l'addicion, de la sostraccion e de la multiplicacion

Discipline
Nombres et calculs
Niveaux
CM1, CM2.
Auteur
J. COURCELLE
Objectif
- Connaître et mettre en œuvre un algorithme de calcul posé pour effectuer l’addition, la soustraction et la multiplication de nombres entiers ou décimaux.
Relation avec les programmes

Cycle 3 - Programme 2020

  • Calculer avec des nombres entiers et des nombres décimaux.
Dates
Créée le 27 avril 2019
Modifiée le 27 avril 2019
Statistiques
16 téléchargements
1 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Transferir las tecnicas de l'addicion, de la sostraccion e de la multiplicacion amb los nombres decimals

Déroulement des séances

1

Descobèrta : problèma sostractiu

Dernière mise à jour le 27 avril 2019
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
Comprene la necessitat d'aver una tecnica operatòria amb los nombres decimals
Durée
30 minutes (3 phases)
Matériel
Quasèrn de recèrca

1. Presentacion del problèma e recèrca individuala

individuel | 8 min. | recherche

Legir a votz nauta lo problèma escrit al tablèu :

Anaís a 20€ dins son pòrtamoneda. Crompa una chocolatina a 0,95€ puèi lo darrièr libre de Harry Potter a 5,95€. Quant li demòra ?

Temps de recèrca individual

Ajuda sul vocabulari

Ajuda sus l'òrdre dels calculs a far

2. Mesa en comun dins lo grop

groupes de 4 | 7 min. | recherche

Mesa en comun dins cada grop  : cadun balha son punt de vista e explica als autres sa responsa

Verificar dins los gropes lo passatge de la paraula entre totes los escolan

Far mèfi als ròtles dins los gropes

 

 

3. Mesa en comun e institucionalizacion

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Recuèlh de las prepausicions dels diferents gropes

Passatge pels euròs e los centimes

Utilizacion dels nombres decimals

Institucionalizacion orala : Lo biais lo mai aisit de resòlvre aquel problèma es de pausar las operacions en colonas, mas cossí podèm far ? Aquò serà vist dins la sesilha seguenta

2

Tecnica operatòria suls nombres decimals

Dernière mise à jour le 27 avril 2019
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
Transferir la tecnica operatòria de l'addicion e de la sostraccion amb los nombres decimals
Durée
30 minutes (3 phases)
Matériel
Ficha de recèrca per la poder afichar al tablèu

1. Rapèl e presentacion de l'activitat

individuel | 5 min. | recherche

Tornar rapelar lo problèma de la sesilha precedenta : Quin es lo biais expèrt de resòlvre aquel tipe de problèma ?

Nos cal pausar las operacions en colonas.

Presentar tres operacions en linha afichadas al tablèu que seràn a pausar en colonas :

3,5 + 12,65

9 + 17,7

21 - 11,3

Vos cal pausar aquelas tres operacions en colonas.

Trabalh cortet sens cap d'ajuda

2. Mesa en comun

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Afichatge de las diferentas produccions al tablèu

Justificacion pels mainatges : perqué alinhar las virgulas ?

Utilizacion del tablèu de numeracion per justificar las responsas

Institucionalizacion : Per pausar una addicion o una sostraccion, cal alinhar las chifras segon los valor (desen, unitat, desena...). Cal far mèfi a la sostraccion, cal pensar d'escriure lo 0 quora es indispensable.

3. Aplicacion

individuel | 10 min. | entraînement

Pausar los 6 calculs escrits al tablèu sul quasèrn de recèrca

10 + 3,78     /     16,2 + 2,76     /     324,8 + 32,7 + 1,08     /      34,6 - 32,18     /     32,42 - 2,14     /     420 - 152,5

Correccion imediata pels mainatges al tablèu

3

Entrainament dins lo plan de trabalh

Dernière mise à jour le 27 avril 2019
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
S'entrainar a pausar d'addicions e de sostraccionse a resòlvre de problèmas additius e sostractius
Durée
30 minutes (1 phase)
Matériel
Quasèrn del jorn
Ficha de problèmas

1. Entrainament e remediacion

individuel | 30 min. | entraînement

Entrainament als calculs additius e sostractius amb preséncia de problèmas dins lo plan de trabalh

Organizacion d'un talhièr pels que son en dificultat

4

Descobèrta : problèma multiplicatiu

Dernière mise à jour le 27 avril 2019
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
Comprene la necessitat d'aver una tecnica operatòria de la multiplicacion
Durée
45 minutes (4 phases)
Matériel
Quasèrn de recèrca

1. Presentacion del problèma e recèrca individuala

individuel | 10 min. | recherche

Lectura orala del problèma :

Pel centenari de la corsa de bicicleta de Galhac, los organizators decidiguèron de traçar un novèl percors unicament dins la vila. An previst un percors de 6,55 km que serà a far 13 còps. Quina serà la distància que deuràn percorrér los concurrents ?

Vos cal ara resòlvre aquel problèma. Soscatz plan a çò qu'avèm dich sus las tecnicas operatòrias de l'addicion e de la sostraccion.

Rapelar que cal utilizar la tecnica suls entièrs e soscar a la valor de las chifras.

2. Mesa en comun

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Escritura de las diferentas prepausicions al tablèu

Addicions iteradas

Multiplicacion de cada partida

Multiplicacion pausada

A reténer : Podèm pausar las multiplicacions decimalas en colonas. Nos cal utilizar la tecnica que conéissèm ja.

 

3. Explicacion de la tecnica operatòria

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Explicacion al tablèu de la tecnica :

Utilizacion l'analogia amb la tecnica : se multipliqui d'unitats, aurai d'unitats, de desenas aurai de desenas e de desens aurai de desens

Possibilitat d'utilizar l'òrdre de grandor de la responsa per s'assegurar qu'es justa

Cal pas alinhar las virgulas coma dins las doas autras tecnicas

Realizacion d'una aficha a conservar dins la classa

4. Aplicacion

individuel | 15 min. | entraînement

6 multiplicacions a pausar en colonas :

12,6 × 5     /      53,7 × 14     /     2,76 × 25     /     62,8 × 9     /      72,65 × 51     /      62,65 × 62

Correccion imediata pels escolans al tablèu

Verificacion que son plan pausadas e verificar qu'an pensat a escriure la virgula

Possibilitat d'utilizar un tablèu de numeracion (dins aquel cas, las colonas son pas respectadas mas es sonque lo temps de pausar dins lo tablèu

Sonque las tres primièras son exigidas e possibilitat d'ajudar quora es acabat e corregit

5

Tecnica de la multiplicacion entre dos nombres decimals pels CM2

Dernière mise à jour le 27 avril 2019
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
Comprene la tecnica operatòria de la multiplicacion entre dos nomnbre decimals (pels CM2)
Durée
30 minutes (3 phases)
Matériel
Quasèrn de recèrca
Ficha de trabalh e ficha de correccion

1. Pausar una multiplicacion

individuel | 5 min. | recherche

Pausar e calcular la multiplicacion seguenta al tablèu :

12,7 × 25,5 =

Temps de recèrca individual

2. Mesa en comun

demi-classe | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Analogia amb la tecnica de la multiplicacion entre un nombre decimal e un nombre entièr

Far verbalizar que un desen de desen es un centen : possibilitat d'utilizar lo tablèu per escriure l'addicion de la multiplicacion

 

3. Entrainament

individuel | 15 min. | entraînement

Diferentas multiplicacions a pausar en colonas

Sus la ficha amb ficha d'autocorreccion

Correccion individuala e autocorreccion : possibilitat d'ajuda quora an acabat

6

Entrainament dins lo plan de trabalh

Dernière mise à jour le 27 avril 2019
Discipline / domaine
Nombres et calculs
Objectif
S'entrainar a pausar de calculs : addicions, sostraccions e multiplicacions amb de nombres decimals
Durée
30 minutes (1 phase)
Matériel
Ficha de calculs
Quasèrn del jorn

1. Entrainament e remediacion

individuel | 30 min. | entraînement

Entrainament pendent lo plan de trabalh

Remediacion en talhièr dins lo temps del plan de trabalh quora es necessari