Las sorgas d'energia - Eduscol

Discipline
Sciences et technologie
Niveaux
CM1, CM2.
Auteur
J. COURCELLE
Objectif
Comprene e classar las diferentas sorgas d'energia : renovelablas o pas.
Relation avec les programmes
Cette séquence n'est pas associée aux programmes.
Dates
Créée le 21 février 2020
Modifiée le 21 février 2020
Statistiques
6 téléchargements
2 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Descobèrta de las sorgas d'energia en utilizant de ressorgas en linha e de presentacions fachas pels escolans.
Revirada de la sequéncia prepausada per Eduscol :
https://cache.media.eduscol.education.fr/file/Energie/50/4/RA16_C3_SCTE_T1_sequence_sources_energie_812504.pdf

Déroulement des séances

1

D'ont ven l'energia ?

Dernière mise à jour le 21 février 2020
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Identificar las sorgas d'energia e lor origina (univèrs, atmosfèr, jos-sòl, susfàcia terrèstre)
Durée
45 minutes (3 phases)
Matériel
Imatges a retalhar pels gropes de recèrca

1. Recuèlh de las representacions inicialas

collectif | 10 min. | découverte

Rampèl del trabalh suls besonhs en energia :

Avèm besonh d'energia per se desplaçar, per viure, per efecutar un moviment.
L'electricitat es una forma d'energia segondària que provén de diferentas sorgas d'energia.

Sul vòstre quasèrn de recèrca, escrivètz las sorgas d'energia que conéissetz.

Escritura pels mainatges sus lor quasèrn de recèrca

Mesa en comun de las representacions inicialas amb argumentacion per cada responsa.

Escritura de las responsas al tablèu

Afichatge de las fotòs : 3, 4, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15 sens lors titóls

Identificacion pels escolans de las sorgas d'energia qu'an enonciadas e validacion de las prepausicions (manca lo vent)

Mèfi de far plan la distincion entre sorga d'energia e dispositiu de transformacion de l'energia

2. Recèrcas

groupes de 4 | 15 min. | recherche

Distribucion de l'envelòpa que contén las 15 fotòs.

Vos cal associar los imatges que vos semblan ligats (per exemple la pompa a gasolina e los poses de petròli.

Per cada associacion, vos cal trobar l'origina de la sorga d'energia

Escriure las consignas al tablèu

Recèrca per gropes.

3. Observacion de las trigas, mesa en comun e conclusion

collectif | 20 min. | mise en commun / institutionnalisation

Discussion argumentada entre escolans sus las trigas afichadas al tablèu.

Sorgas d'energia : aiga, vent, Solelh, carbon, petròli, urani, magmà

Objèctes que permeton l'espleitacion d'aquelas sorgas d'energia : eolianas, barratge, poses, centralas (termicas, solaras e nuclearas)

Espleitacions non representadas que podèm trobar : calfatge a la lenha (chiminèa o fornet), incineracion dels rebuts, geotermia)

Qué nos cal reténer d'uèi ?

Los umans an besonh d'energia per viure. Tèrra e l'univèrs compòrtan diferentas sorgas d'energia :

- Sorgas d'energia que venon del sossòl : petròli, gas, carbon, urani, magmà (sorga d'energia termica)

- Sorgas d'energia a la susfàcia de la tèrra : la lenha, las plantas (biomassa), l'aiga (retengudas e marèas)

- Sorgas d'energia que venon de l'atmosfèr  o de l'univèrs : lo vent, lo Soleil

L'activitat umana consòma d'energia e produch de rebuts. D'unes rebuts son utilizables coma sorga d'energia.

Leiçon a escriure dins lo quasèrn de sciéncias.

2

Cossí obténer l'energia ?

Dernière mise à jour le 21 février 2020
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Associar las sorgas d'energia a lors mòdes d'espleitacion
Durée
45 minutes (2 phases)
Matériel
Cartas de recèrca amb las questions e las pistas bibliograficas
Ordenadors connectats a internet

1. Situacion de despart

collectif | 5 min. | découverte

Escritura al tablèu de las diferentas sorgas d'energia listadas dins la primièra sesilha.

Presentacion rapida de las cartas de recèrca

 

2. Recèrca documentària per gropes

groupes de 3 | 40 min. | recherche

Anatz, per gropes, far de recèrcas documentàrias. Per aquò, avètz de documentaris, d'ordenadors, que vos van servir a cercar d'informacions suls mòdes d'espleitacion de la sorga d'energia qu'anatz estudiar. Presentaretz lo vòstre trabaljh als vòstres camarades, lo còp que ven, amb l'ajuda d'una aficha.

Mesa en recerca dels escolans suls ordenadors e distribucion de las afichas

Utilizacion de las questions pausadas sus las cartas per saber çò que caldrà presentar als autres.

3

Presentacion de las recèrcas

Dernière mise à jour le 21 février 2020
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Comunicar sas recèrcas e explicar a sos camaradas la resulta d'aquelas recèrcas.
Durée
45 minutes (1 phase)
Matériel
Afichas realizadas dins la sesilha precedenta

1. Descobèrta de las produccions des gropes

collectif | 45 min. | mise en commun / institutionnalisation

Los trabalhs son afichats dins la BCD. Los escolans se van passejar d'un grop a l'autra per descobrir lo fonccionament de cada mòde d'espleitacion de las sorgas d'energia. Dins cada grop, un dels escolans demòra en fàcia de l'aficha per poder explicar als autres.

Per cada aficha, vos cal escriure una frasa que resuma lo trabalh del grop.

 

4

Assemblar las informacions trobadas amb las afichas

Dernière mise à jour le 21 février 2020
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Restituir e assemblar las informarcions trobadas dins los diferents gropes.
Durée
45 minutes (2 phases)
Matériel
Ficha de recèrca
Afichas dels gropes

1. Assemblar las informacions per gardar una traça escrita

collectif | 30 min. | mise en commun / institutionnalisation

Mesa en comun de las frasas trobadas per resumir cada aficha

Elaboracion d'una traça escrita comuna a partir de las afichas realizadas

 

2. Ficha de trabalh : avaloracion

individuel | 15 min. | réinvestissement

Ficha de trabalh individual per avalorar lo trabalh de mesa en comun de la recèrca

5

Les ressorgas en energia son inagotablas ?

Dernière mise à jour le 21 février 2020
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Trigar las sorgas d'energia
Durée
45 minutes (4 phases)
Matériel
Afichas en color de las animacions
Etiquetas amb las animacions de las cartas (per cada grop)
Fuèlha A3 per pegar las etiquetas

1. Rampèl del trabalh precedent

collectif | 5 min. | réinvestissement

Afichar al tablèu un a un los imatges e demandar als escolans lo nom de la sorga d'energia concernida.

Escriure jos cada imatge lo nom de la sorga d'energia (aiga, urani, Solelh, petròli, magmà, biomassa, gas e carbon)

Cal pas classar los imatges al tablèu.

2. Recèrca per dos

binômes | 15 min. | recherche

Distribucion a cada binòme una envelòpa amb las 9 etiquetas

Anatz trigar aqueles imatges en gropant entre elas las que vos semblan anar amassa. Atencion, vos cal justificar la vòstra causida !

Recèrca per dos

3. Mesa en comun e discussion sus las trigas efectuadas

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Afichatge al tablèu de las etiquetas.

Demandar las justificacions a cada grop.

Gropar las trigas identicas a partir de las justificacions dels diferents gropes.

Argumentacion sul classament en doas categorias : ressorgas renovelablas e pas renovelablas (agotablas)

Presentacion d'una animacion facha pel CEA

http://www.cea.fr/multimedia/Pages/animations/energies/diverses-sources-d-energie.aspx

4. Sintèsi

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Qué nos cal reténer ?

Las sorgas d'energia renovelablas designan de sorgas d'energia disponiblas d'un biais illimitat a l'escala de la vida umana.

Las sorgas d'energia non renovelablas existisson dempuèi la formacion de la Tèrra mas se renovèlon pas a l'escala de la vida umana. Per exemple, lo petròli es una sorga d'energia fossila que los òmes poisan pauc a pauc totas las ressorgas.

 

6

Avaloracion finala

Dernière mise à jour le 21 février 2020
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Avalorar lo trabalh sus las sorgas d'energia
Durée
20 minutes (1 phase)
Matériel
Ficha de l'avaloracion

1. Avaloracion

individuel | 20 min. | évaluation

Avaloracion individuala sul trabalh efectuat sus las sorgas d'energia.