Catalan

Discipline
Langue vivante
Niveaux
CE1, CE2, CM1, CM2.
Auteur
A. BAILLET
Objectif
Descobrir lo catalan e lo comprene en s'ajudar de l'occitan
Relation avec les programmes

Cycle 3 - Programme 2020

  • Le corps humain, les vêtements, les modes de vie.
  • Reproduire un modèle oral (répéter, réciter...).
  • Comprendre des textes courts et simples (consignes, correspondance, poésie, recette, texte informatif, texte de fiction...) accompagnés d'un document visuel, en s'appuyant sur des éléments connus.
Dates
Créée le 02 janvier 2022
Modifiée le 02 janvier 2022
Statistiques
4 téléchargements
0 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Déroulement des séances

1

Sesilha 1 : descobrir lo catalan

Dernière mise à jour le 02 janvier 2022
Discipline / domaine
Langue vivante
Objectif
Descobrir la lenga e la nomenar
Durée
40 minutes (5 phases)
Matériel
Album "EL LLOP QUE VOLIA CANVIAR EL SEU COLOR"
Informations théoriques
Las frasas en italic son las consignas.
Remarques
Abans aquela sequéncia, la sequéncia "maleta" foguèt facha per destriar las familhas de lengas.
--> Los escolans faguèron ja de castilhan e d'italian.

1. Rebrembe

collectif | 5 min. | réinvestissement

Los escolans son al canton.

"Anam descobrir una novèla lenga, qualqu'un nos pòt brembar çò qu'avem fach coma trabalh sus las familhas de lengas ?"

--> Interrogar un escolan que leva lo dit e lo daissar explicar çò dont se bremba. Se besonh, completar o demandar a d'autres d'o far.

2. Lectura del conte

collectif | 10 min. | découverte

La regenta legís l'album "EL LLOP QUE VOLIA CANVIAR EL SEU COLOR".

--> Aquel album es tanben en occitan dins la classa, los escolans lo coneisson.

3. Recèrca de la lenga

collectif | 10 min. | recherche

"Alavetz, pensatz qu'es de quala familha aquela lenga ?"

--> Interrogar los escolans, ne far sortir qu'es de la familha 1, las lengas latinas que semblan a l'occitan e que podèm comprene mai o mens.

"De qué podèm remarcar de mai sus aquela lenga ?"

--> Ensajar de far sortir que la lenga sembla encara mai a l'occitan que lo castilhan e l'italian.

"Parlèrem d'aquela lenga que sembla fòrça a l'occitan quand trabalhèrem sus las familhas, vos brembatz de cossí se sona ?"

--> Interrogar e ajudar fins a trobar qu'es de catalan.

 

4. Estatut de la lenga

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

"Aquel album es en catalan, qualqu'un se bremba de çò que diguèrem sus aquesta lenga ?"

--> Ensajar de far dire als escolans ont se parla lo catalan (Espanha/França), lenga istorica, lenga oficiala...

 

5. Comparason amb l'occitan

collectif | 10 min. | entraînement

"E n'i a qu'an reperat d'especificitats de la lenga que tòrnan, o de palancas que podèm far amb l'occitan ?"

--> Interrogar los que vòlon parlar + Tornar legir d'especificitats qu'an mancat.

--> Demandar a un CM de marcar las palancas al tablèu e a un autre de las marcar sus una afica.

Palancas possiblas :  LL --> L   (LLOP)  /  V --> B (CAMBIAR) /  N  --> ND  / 

Semblanças : volia/voliá  / Los jorns de la setmana / colors

--> Aficar l'afica amb l'aficatge de las autras lengas.

2

Lectura del catalan

Dernière mise à jour le 02 janvier 2022
Discipline / domaine
Langue vivante
Objectif
Ensajar de legir e de comprene lo catalan en s'ajudar de l'occitan
Durée
35 minutes (5 phases)
Matériel
Devinhòlas en catalan
Album EL LLOP QUE VOLIA CANVIAR EL SEU COLOR

1. Rebrembe

collectif | 5 min. | réinvestissement

"Quelqu'un nos pòt brembar quala lenga avèm descobèrta lo còp passat ?"

--> Interrogar los que levan lo dit.

"Lo còp passat, avèm parlat de las diferéncias e de las semblanças amb l'occitan, uèi vau tornar legir l'album e anatz ensajar de far de remarcas sus la prononciacion del catalan."

2. Lectura de l'album

collectif | 5 min. | découverte

--> Tornar legir l'album

 

3. Prononciacion

collectif | 10 min. | recherche

"Alavetz de qué podèm remarcar ?"

--> Demandar a un CM de marcar al tablèu çò que remarcam.

Remarcas possibles :

Diferéncias : rotlam la r / o [o] / u [u] (ou) / ll [ʎ] /

Semblanças : v [b] / e [e] / diftongas

4. Devinhòlas

groupes de 4 | 10 min. | recherche

En grop, cadun legís sa devinhòla e los autres ensajan de trobar la responsa.

--> La regenta passa dins los grops per ajudar a la prononciacion e la compreneson.

 

5. Correccion

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Cada grop presenta una devinhòla e marcam la responsa (en catalan) al tablèu.

Cadun marca la responsa a sa devinhòla sus son paperòt e pega dins lo quasèrn.

3

Compreneson del catalan

Dernière mise à jour le 02 janvier 2022
Discipline / domaine
Langue vivante
Objectif
Ensajar de comprene de frasas usualas en catalan
Durée
35 minutes (3 phases)
Matériel
Fica "apreni lo catalan"

1. Rebrembe

collectif | 10 min. | découverte

"Qual pòt brembar quala lenga descobrissèm e çò qu'avèm vist ?"

--> Interrogar los qu'an causas de dire, tornar legir l'afica, e brembar las particularitats de lectura.

2. Comparason amb l'occitan

collectif | 15 min. | recherche

Fasèm la fica "apreni l'occitan" amassa. 

--> Pegar dins lo quasèrn.

3. Se presentar

collectif | 10 min. | entraînement

En binòme, ensajan de tornar utilizar las frasas per dialogar.

--> La regenta passa dins los grops per ajudar e marca de frasas en mai al tablèu se besonh.

4

Vocabulari del còs

Dernière mise à jour le 02 janvier 2022
Discipline / domaine
Langue vivante
Objectif
Aprene lo vocabulari del còs
Durée
30 minutes (3 phases)
Matériel
Cançon "En Joan petit quan balla"
+ paraulas
Remarques
Los escolans coneisson Joan Petit en occitan.

1. Escotar la cançon

collectif | 5 min. | découverte

--> Far escotar la cançon

"Alavetz, avètz reconegut la cançon ?"

--> Es Joan Petit mas en catalan.

2. Cantar la cançon

collectif | 20 min. | entraînement

"Anam ensajar de cantar aquela cançon"

--> La regenta canta frasa per frasa e los escolans tòrnan cantar après.

Après, tornam cantar còbla per còbla.

Ensajar amb un fum de partidas del còs prepausadas pels mainatges.

3. Paraulas

individuel | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Distribuir las paraulas, las tornar legir amb la fica. Las pegar sus un fuèlh pel classador.

--> La regenta escriu al tablèu las partidas qu'avèm fachas en mai e los escolans las tòrnan escriure sul fuèlh.

5

Voabulari del còs

Dernière mise à jour le 02 janvier 2022
Discipline / domaine
Langue vivante
Objectif
Aprene lo vocabulari del còs
Durée
35 minutes (4 phases)
Matériel
Paraulas

1. Escotar la cançon

collectif | 5 min. | découverte

Turnam escotar la canon

2. Cantar la cançon

collectif | 10 min. | réinvestissement

Nos tornam ensajar a cantar la cançon per se la tornar metre en cap.

3. Dança

collectif | 5 min. | recherche

"I a qualqu'un que se bremba de la dança qu'existís sus aquela cançon ?"

--> Se degun se bremba, la montrar.

4. Dança

collectif | 15 min. | entraînement

Fasèm la canta amb la dança.