Lo sistèma solar

Discipline
Sciences et technologie
Niveaux
CM1, CM2.
Auteur
A. BAILLET
Objectif
- Situer la Terre dans le système solaire et caractériser les conditions de la vie terrestre.
- Formaliser une partie de sa recherche sous une forme écrite ou orale.
- Rendre compte des observations, expériences, hypothèses, conclusions en utilisant un vocabulaire précis.
- Utiliser différents modes de représentation formalisés (schéma, dessin, croquis, tableau, graphique, texte).
Relation avec les programmes

Cycle 3 - Programme 2020

  • Décrire les conditions de la vie terrestre.
Dates
Créée le 30 août 2023
Modifiée le 03 septembre 2023
Statistiques
19 téléchargements
1 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Aquesta sequéncia a per objetou de portar coneissénças sul sistèma solar en passar per la recèrca scientifica.
--> De ligar amb la fabricacion del sistèma solar en AV

Déroulement des séances

1

Descobèrta del sistèma solar

Dernière mise à jour le 02 septembre 2023
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
- Formaliser une partie de sa recherche sous une forme écrite ou orale.
Durée
40 minutes (4 phases)
Matériel
Fòto T.Pesque
Fòto Planèt
Afica Desmarcha Scientifica
Videò canope
Leiçon sistèma solar
Remarques
Las consignas son en italic.

1. Descobèrta de la sequéncia

collectif | 5 min. | découverte

Aficatge d'une fòto de Thomas Pesquet e d'un planeta.

Qual es, de qué fa ? De qué vesètz sus l'autra fòto ?

Sus qué pensatz qu'anam trabalhar ?

 

2. Recèrca sul sistèma solar

groupes de 3 | 15 min. | recherche

Anam trabalhar sul sistèma solar : de qué es ?

--> Explicar la desmarcha scientifica quand nos pausam una question.

Per grops de 3 (x6) cèrcan d'informacions : primièr sens ajuda e après amb libres e tauletas se besonh.

Marcan lora recèrca sus un fuèlh.

3. Mesa en comun

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Cada grop ditz çò qu'a escriut / trobat : un secretari marca çò que ne sortís al tablèu.

--> Visionatge de la videò : 

https://www.reseau-canope.fr/lesfondamentaux/discipline/sciences/le-ciel-et-la-terre/le- systeme-solaire/le-systeme-solaire.html

 

4. Traça escriuta

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Balhar la leçon sul sistèma solar e la legir.

Devers : gaitar lo QR còdi a casa.

2

Composition dels planetas

Dernière mise à jour le 03 septembre 2023
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
- Connaître le Soleil, les planètes.
Durée
40 minutes (3 phases)
Matériel
Fica d'identitat dels planetas

1. Descobèrta de l'activitat

collectif | 15 min. | découverte

De qué pensatz que son fach los planetas ?

--> La regenta interròga los que levan la man e un secretari nòta las ideas al tablèu.

Gaitar la videò :

https://www.reseau-canope.fr/lesfondamentaux/discipline/sciences/le-ciel-et-la-terre/le- systeme-solaire/les-planetes-rocheuses-et-gazeuses.html

"Cada grop va aver una o doas fica d'identitat de planeta d'emplenar. Podètz cercar las informacions sus las tauletas."

 

2. Recèrca

groupes de 3 | 20 min. | recherche

Cada grop cerca las informacions per son planeta e emplena la fica.

La regenta passa per ajudar se besonh.

3. Mesa en comun + traça escriuta

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Cada grop explica als autres çò qu'a trobat dins l'òrdi de distància dels planetas amb lo solelh.

Los escolans pegan l'esquèma dels planetas del sistèma solar e escambian dessús.

3

Condicions de vida sus Tèrra

Dernière mise à jour le 03 septembre 2023
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
- Caractériser les conditions de vie sur Terre (atmosphère, température, présence d'eau liquide).
Durée
40 minutes (5 phases)
Matériel
Botelhas d'aiga voidas amb un tap
Un bac
Aiga

1. Rebrembe

collectif | 5 min. | réinvestissement

De qué avèm vist fins aquí sul sistèma solar ?

--> 5 minutas de discutida

2. Descobèrta de l'activitat

collectif | 10 min. | découverte

Sabèm que i a de vida umana sus Tèrra, mas pas suls autres planetas, perqué ?

Escambis pendent 5 minutas

3. Videò

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Gaitar la videò : https://lesfondamentaux.reseau-canope.fr/video/sciences-et-technologie/le-ciel-et-la-terre/le-systeme-solaire/terre-la-planete-bleue

 

 

4. Experiénça

collectif | 5 min. | entraînement

 

Avèm vist que i a d'aire pas que sus Tèrra. Es complicat de s'avisar de sa preséncia perque es invisibla, lo podèm pas tocar. Pasmens, n'i a pertot.

Anam far d'experiénças per metre en evidéncia sa preséncia.

3 grops, cadun fa una experiénça :

Grop 1 : Los escolans an doas botelhas : una tampada e una dubèrta. Devon ensajar d'espotir los doas. Constatan qu'amb la botelha tampada es quasi impossible e amb l'autra es saisit.

GRop 2 : Plonjan una botelha tampada al fons d’un bac plen d'aiga e après la dubrisson dins l'aiga. Veiràn de boishòrlas d'oxigèn pujar a la susfàcia.

Grop 3 : Los escolans an una botelha ont i a un balon ligat al galet. En apuejar sus la botelha, constatan que le balon se confla.

5. Mesa en comun e traça escriuta

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Cada grop explica çò qu'a vist.

Traça escriuta :

-La Tèrra es lo tresen planeta del sistèma solar en partir del solelh. Es entornejada d'une colca de gas que sonam l'atmosfèra. Nos permet d'aledar e nos protegís dels rais del solelh.

-L"aiga es fòrça presenta sus Tèrra, la sonam lo planeta blau. Es lo sol planeta qu'a d'aiga à l'estat liquide pr'amor de sa posicion cap al solelh. S'èra mai pròche, seriá estat una fornasa coma Venus. S'èra mai luènh, seriá estat un planeta glaçat. 

--> Pegar l'esquèma de la vida sus Tèrra