L’Unitat e la diversitat del vivent (dupliquée)

Discipline
Sciences et technologie
Niveaux
CM1, CM2.
Auteur
J. CUEREL
Objectif
Réaliser une classification en groupes emboîtés pour mettre en évidence des liens de parenté à
partir d'un petit nombre d’espèces possédant des attributs identifiés.
Déterminer des espèces biologiques de l’environnement proche en utilisant une clé de détermination.
Relation avec les programmes

Cycle 3 - Programme 2025

  • Caractériser la richesse, l’unité et la diversité actuelle et passée du vivant.
  • Classer les organismes et établir les liens de parenté.
  • Distinguer (par l’observation) les différents niveaux d’organisation des êtres vivants (organisme, appareil, organe) à partir de deux exemples (plante à fleurs et animal).
  • Réaliser une classification en groupes emboîtés pour mettre en évidence des liens de parenté à partir d'un petit nombre d’espèces possédant des attributs identifiés.
  • Déterminer des espèces biologiques de l’environnement proche en utilisant une clé de détermination.
Dates
Créée le 12 novembre 2025
Modifiée le 12 novembre 2025
Statistiques
5 téléchargements
0 coups de coeur
Licence
CC-BY-NC-SALicence Creative Commons : Paternité - Pas d'utilisation commerciale - Partage des conditions initiales à l'identique ?.

Séquence basée sur les manuels TAVERNIER ed 2013 de CE2 et CM.
Objectifs : Apprendre ou se rappeler les notions de genre, d’espèce.
Connaitre le vocabulaire scientifique associé.
Apprendre la notion de biodiversité.
Rechercher, interpréter, comparer les différences et les ressemblances entre espèces
Trier, classer en fonction de caractères communs.

Déroulement des séances

1

Qu’es un èsser viu ?

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Veire o tornar veire la notion d’èsser viu.
Far la diferença entre èsser viu e objectes non vius.
Durée
55 minutes (5 phases)
Matériel
Manual CE2Tavernier sciencias e tecnologia ed 2013 P6 e P7

1. Introduccion

collectif | 5 min. | découverte

Acuèlh dels escolans e explicar l'objectiu de la sesilha.

2. Definicion d'un èsser viu

collectif | 10 min. | recherche

Explicar qu'un èsser viu es un organisme que naís, creis, se reproduís e morís. Presentar las caracteristicas dels èssers vivents : Naissença Cresença Reproduccion Mòrt.

3. Activitat 1 : Distinguir un èsser viu d'un objècte inanimat

binômes | 10 min. | recherche

Mostrar lo document 1 amb las imatges d'un can robòt e d'un arbre. Demandar als escolans de comparar e de discutir las diferéncias entre lo can robòt e l'arbre, basant-se sus las caracteristicas dels èssers vivents.

4. Los cicles de vida

groupes de 4 | 20 min. | recherche

Presentar lo document 2 mostrant lo cicle de la naissença a la mòrt d'un rat ambe las fòtos del vedilh, dels pichons que tèton, dels pichons sols e de l'adulte.

Discutida amb los escolans sus las diferentas etapas de la vida del rat e las caracteristicas dels èssers vius qu'òm pòt observar a cada etapa (creissensa, reproduccion).

Presentar lo document 3 mostrant lo cicle de la planta, lo pèsol, de la germinacion a la mòrt amb las fòtos de la germinacion, de la flor, de la tavèla e de la tavèla dubèrta amb los pèsols. Discutir las etapas de la vida de la planta e las caracteristicas dels èssers vivents.

5. Sintèsi, conclusion, traça escrita

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Tornar prener los punts clau de la sesilha : las caracteristicas dels èssers vivents e los exemples observats.

Respondre a las questions dels escolans.

Traça escrita : Un èsser viu es un organisme que naís, creis, se reproduís e morís.

los escolans fan los Cicles de reproduccion del rat e de la planta jos forma d'un esquèma.

2

L’unitat del monde vivent

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Comprener e explicar perqué se parla d'unitat del monde vivent.
Durée
50 minutes (6 phases)
Matériel
Manual Tavernier CE2 2013 p8 e p9

1. Introduccion

collectif | 5 min. | découverte

Acuèlh dels escolans e presentacion de l'objectiu de la sesilha: Comprene çò qu'es una espècia e perqué se parla d'unitat del monde vivent.

Exposicion del contengut dels documents e de las activitats.

2. Discutida e soscadissa

binômes | 5 min. | recherche

Document 1: Vertat o fals? (questions sus las afirmacions del document)

 o D'unes èssers vius se pòdon pas desplaçar.

 o Una fuèlha seca fa partida del monde vivent.

 o Totes los èssers vius an d'uèlhs que lor permeton de veire.

 o Totes los èssers vius prenon los aliments dins lo mitan ont vivon.

 o Totes los èssers vius fabrican la matèria de lor còrs.

• Debatre amb los escolans las responsas e discutir las informacions necessàrias per respondre.

3. Explicacion e analisi

binômes | 10 min. | recherche

Document 2: La reparticion dels èssers vius se fa en foncion de las caracteristicas del mitan (anemona de mar e guèine).

Discutir amb los escolans las caracteristicas del mitan e cossí aquò impacta la reparticion dels èssers vius.

4. Activitat practica

groupes de 4 | 10 min. | recherche

Documents 3 e 4: Analisi dels constituents quimics (lach mièg escremat, champinhons de París, còr de carchòfa) e exemples de construccion de la matèria viva (virasolelh).

Demandar als escolans de comparar los constituents quimics dels exemples donats e discutir las similaritats.

5. Sintèsi e conclusion

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Reprendre los punts clau de la sesilha: l'unitat del monde vivent, e los exemples observats.

Respondre a las questions dels escolans.

6. Traça escrita

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Traça escrita:

Totes los èssers vius fan partida d'una unitat : Totes los èssers vius (animals, plantas, micròbis, etc.) son connectats e semblables d'un biais fondamental. Totas las creaturas vivas an de traches comuns que los rendon partie de la meteissa granda familha del monde vivent.

- La reparticion dels èssers vius depèn de las caracteristicas de lor mitan de vida : Los èssers vius vivon dins d'environaments diferents (aiga, tèrra, aire) e son adaptats per viure dins aqueles mitans especifics.

- Totes los èssers vius son bastits amb los meteisses constituents quimics: La matèria organica (glucides, lipides, proteïnas) es presenta dins totes los èssers vius. Aquò significa que totas las creaturas vivas son fachas de las meteissas "bricas" quimicas.

- Los èssers vius bastisson eles meteisses lor matèria viva : Los èssers vius pòdon transformar los nutrients que manjàn en energia e en matèria per créisser e se manténer en vida.

3

Una espècia qu’es aquò ?

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Veire o tornar veire la notion de d’espècia e genre.
Emplegar corectament lo vocabulari scientific
Cercar de semblanças o diferenças entre espècias vivas.
Prepausar una tria en fonccion de diferentas caracteristicas.
Durée
45 minutes (6 phases)
Matériel
Manual Tavernier CE2 ed 2013 p10 e p11

1. Introduccion

collectif | 5 min. | découverte

Acuèlh dels escolans e presentacion de l'objectiu de la sesilha: Comprene çò qu'es una espècia.

Exposicion del contengut dels documents e de las activitats.

2. Definicion e exemples

collectif | 10 min. | recherche

* Document A :  Fotografia amb divèrsas raças de cans.

Question : Quins animals son de la meteissa espècia ?

Discutir las informacions necessàrias per respondre a la question (reproduccion, caractèras comunas).

 

Document 1 :  Fotografia d'una mesange.

Question : Qu'es aquel animal ?  Es un passeron ? Non.

es un aucèl ? Òc, es una mesanga ? Plan !

Mas quina espècia de mesange?

3. Comparason de las espècias

binômes | 15 min. | recherche

Document 2 : Mesanga carbonnièra (fotografia) e mesanga blava (fotografia).

Explicar que se semblan fòrça mas se pòdon pas reprodusir entre elas, doncas son doas espècias diferentas.

Descripcion de caduna: cap, gauta, uèlh, gargamèla, ventre.

Activitat: Trobar las semblanças e las diferéncias entre las mesangas.

 

Document 3 : Tots los casses fan d'aglans mas son pas de la meteissa espècia.

Fotografias de las fuelhas e dels glans d'un casse pedonculat e d'un casse ròver.

Activitat: Trobar las diferéncias entre los casses.

Utilizar lo tablèu per determinar las diferentas espècias de casse : descripcion de las fuelhas, dels glans, data de florason e de difusion del pollen.

4. Los escaragòls

collectif | 5 min. | recherche

Document 4 : Un escaragòl de Borgonha s'acobla sonque amb un autre escaragòl de Borgonha.

S'acobla pas amb un pichon gris del jardin.

Activitat : Discutir las informacions del document 4 que permeton de dire que los escaragòls son pas de la meteissa espècia.

5. Sintèsi e conclusion

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Reprendre los punts clau de la sesilha: çò qu'es una espècia e los exemples observats.

Respondre a las questions dels escolans.

6. Traça escrita

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Una espècia es un grop d'organismes que partejan de punts comuns e que se pòdon reprodusir entre eles e produsir de descendents fertils.

4

La vida sus un arbre de la cort de l’escòla.

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Observar e estudiar los diferents abitants d'un arbre dins la cort de l'escòla.
Comprene las relacions entre l'arbre e sos abitants.
Durée
50 minutes (4 phases)
Matériel
P50 e 51 manual CM. Tavernier ed 2013.
Carnet de note et de dessin
Bac de collectage
Informations théoriques

1. Introduccion

collectif | 5 min. | découverte

Presentacion de la sessilha e dels objectius.

Explicacion brèva sus cossí un arbre pòt albèrgar una granda diversitat d'abitants.

2. Sortida sul terren

groupes de 4 | 30 min. | recherche

Amassar de fuèlhas galosas, de ruscas traucadas, de fruchas atacadas pels insèctes, e d'autres elements naturals suls arbres e arbrissòls de la cort de l'escòla.

Prendre nòtas e far dessenhs dels arbres e de las fuèlhas trobadas.

3. Presentacion de las culhidas

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Tornar en classa e presentar las culhidas.

Far de dessenhs per mostrar ont vivon los diferents abitants de l'arbre (negrilhs, sarralhièrs, boçarèlas, pirrocòrs, molinièras, mossa, liquèns, aranhes, abelhas...).

4. Sintèsi orala

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Un arbre pòt albèrgar una granda diversitat d'abitants que vivon en armonia, sens lo damatjar, o coma parasits. Aquestes abitants tròban sus l'arbre de mangisca, d'abric, o un supòrt.

5

La vida sus un arbre de la cort de l’escòla (2)

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Observar e estudiar los diferents abitants d'un arbre dins la cort de l'escòla.
Comprene las relacions entre l'arbre e sos abitants.
Durée
45 minutes (3 phases)
Matériel
P50 e 51 manual CM ed Tavernier 2013
Informations théoriques

1. Introduccion

collectif | 5 min. | réinvestissement

Lo regent torna far pensar al colectage de la sesilha passada.

2. Recèrca, discutida e escambi

groupes de 4 | 30 min. | recherche

Demest los abitants de l'arbre, far la lista dels que prenon per se noirir sus l'arbre sens far de degalhs (ex: aranhes, abelhas) e dels que prenon per s'avidar en lo fasent perir (parasits).

Far la lista dels abitants qu'utilizan l'arbre coma simple supòrt (ex: mossa, liquèns).

Discutir de las relacions entre los arbres e los abitants, e cossí aquò contribuís a la biodiversitat.

3. Traça escricha - dessenh

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

"Un arbre dins la cort de l'escòla pòt albergar una granda varietat d'abitants. Aquestes abitants tròban sus l'arbre de noiridura, d'abric o un supòrt per se desvelopar. I a d'abitants permanents e d'autres de passatge.

Boçarèlas : Se trapan sus qualques fuèlhas, son de galas que servisson de nis a la larva d'una pichòta vèspa.

Pirrocòrs : S'amontairan a la basa del tronc expausada al solelh e s'i avidan de pichòts insèctes.

Mossa e liquèns : Creisson sus la camba de l'arbre e utilizan l'arbre coma simple supòrt, sens li portar degun perjudici.

Aranhas : Teisson lor tela entre las brancas per atrapar los insèctes.

Abelhas : Venon butinar lo nectar e lo pollèn quand l'arbre es florit. Van de flor en flor e particpan a la reproduccion de las plantas.

Aquestes exemples mòstran cossí un arbre pòt sostenir una biodiversitat variada e importanta."

Los escolans dessenhan un arbre e dessenhan çò qu’an trobat.

6

Qu’es la biodiversitat ?

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Definir la biodiversitat e comprene sa importància.
Explorar d'exemples de biodiversitat.
Durée
50 minutes (4 phases)
Matériel
P14 e 15 manual CE2, Tavernier ed 2013

1. introduccion

collectif | 5 min. | découverte

Presentacion de la sessilha e dels objectius.

Explicacion brèva sus la biodiversitat e la sia importància.

2. Discussion de documents

collectif | 15 min. | recherche

Examen dels documents 1 a 5 per observar los diferents aspèctes de la biodiversitat.

Document 1: Lo secòia gigant.

Parlar de l'auçada, circonferéncia e longevitat del secòia.

Document 2 : La balena blava e lo balenat.

Discutir las dimensions e lo pes de la balena blava.

Document 3 : De miliards d'èssers vius dins un iaort !

Explicar la diversitat de bacterias dins un iaort.

Document 4 : Totes son diferents

Parlar de la diversitat dins la meteissa espècia (èssers umans e « pirrocòres »).

Document 5 : La diversitat dels mitans pòt èsser menaçada

Discutir cossí la monocultura menaça la biodiversitat.

3. Estudi de documents

groupes de 4 | 15 min. | recherche

Los escolans recèrcan e escàmbian sus las questions presentadas dins los documents : 

Que significa lo mot diversitat?

Al torn de tu, tròba d'exemples de diversitat.

Cada èsser viu eirita sos caracteres de sos dos parents. Comprenes la diversitat constatada al dintre d'una meteissa espècia ?

Perqué la monocultura es una menaça per la biodiversitat ?

4. Sintèsi orala e traça escrita

collectif | 15 min. | découverte

Sintèsi orala : La biodiversitat es la varietat dels èssers vius dins un environament. La diversitat es importanta perque ajuda a manténer l'equilibri dels ecosistèmas e nos provesís de recursos essencials.

Traça escricha :

"La biodiversitat es la varietat dels èssers vius dins un environament. Aquò incluis los animals, las plantas, los insèctes, los micròbis e los autres organismes.

Es important de preservar la biodiversitat perque cada espècia a un ròtle especific dins l'ecosistèma.

La diversitat genetica, las espècias diferentas, e la diversitat dels mitans son d’aspèctes importants de la biodiversitat. La monocultura menaça la biodiversitat perque redusís la varietat de plantas e d'animals dins un mitan especific

Cada èsser viu es unic dins sa meteissa espècia, coma los umans que son totes diferents malgrat d'èssers de la meteissa espècia."

7

Vertebrat o Invertebrat ?

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Far la deferencia entre los animals vertebrats e invertebrats.
Identificar las caracteristicas principalas dels animals dins cada grop.
Compréner la diversitat del monde animal e de sa classificacion
Durée
55 minutes (3 phases)
Matériel
P32 Doc 1 e P33 Doc 2 manual CM, Tavernier ed 2013

1. Introduccion

collectif | 5 min. | découverte

Acuèlh dels escolans e presentacion de l'objectiu de la sessilha: Distingir los vertebrats dels invertebrats.

Exposicion del contengut dels documents e de las activitats.

Questions : Quines animals son de la meteissa espècia? Que significan los mots "invertebrat" e "vertebrat"?

2. Phase 2

binômes | 25 min. | recherche

Document 1: Exemples de vertebrats e invertebrats (can, rit, trocha, escaragòl, vèrm de tèrra).

Activitat : Fai una lista de qualques vertebrats e de qualques invertebrats que coneisses.

Explicar que los vertebrats an una ossamenta intèrna amb una colomna vertebrala.

Explicar que los invertebrats an pas d'ossamenta intèrna ni de colomna vertebrala.

Activitat : Calca d'un biais plan simplificat l'ossamenta del peis e puèi del can e escriu aqueles mots sul dessenh: vertèbras, còstas, ossamenta del cap, ossamenta dels membres.

3. Classificacion dels animals

binômes | 25 min. | recherche

Document 2 : Comparason entre un vertebrat e un invertebrat.

Activitat : Dins quin grop classariás un conilh, un barbarós, una colòbra? Justifica la responsa.

Explicar la classificacion dels anfibians (granhòta e grapaud) dins lo grop dels anfibians.

Question : Perqué an apelat aital aquel grop?

Explicar las diferentas peladuras dels vertebrats: escalhas, pèl, plumas.

Explicar los diferents tipes de reproduccion: ovipar (pond d'uòus) e vivipar (fa naisser los pichons vivents).

Comparason de la respiracion: branquias pels peisses, pulmons pels autres vertebrats

8

Vertebrat o Invertebrat ? (2)

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Far la deferencia entre los animals vertebrats e invertebrats.
Identificar las caracteristicas principalas dels animals dins cada grop.
Compréner la diversitat del monde animal e de sa classificacion
Durée
55 minutes (4 phases)
Matériel
P32 Doc 1 e P33 Doc 2 manual CM de CM
Papièr calc

1. Introduccion

collectif | 5 min. | découverte

Se remembrar la sesilha passada.

Objectiu : fargar una vertadièra comparason entre los vertebrats e los invertabrats.

 

 

2. Exemples practics

groupes de 4 | 30 min. | recherche

Document 1 : Comparason entre un vertebrat e un invertebrat.

Activitat : Trobar las diferéncias e las semblanças entre los doas animals.

Exemple : Comparason de las caracteristicas dels vertebrats e invertebrats (can vs. escaragòl).

Activitat : Classificar los animals dins la categoria correcta (peisses, anfibians, reptils, aucèls, mamifèrs) e justificar la causida.

Question : Quinas son las diferéncias e semblanças entre las categorias ?

3. Sintèsi orala

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Tornar préner los punts clau de la sessilha: las diferéncias entre vertebrats e invertebrats.

Respondre a las questions dels escolans.

4. Traça Escricha

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Los vertebrats son d'animals qu'an una ossamenta interna e una colomna vertebrala. Exemples : lo can, los peisses, los aucèls.

Los invertebrats son d'animals que n'an pas. An pas d'ossaments.

Exemples : los escagaròls, los verms de tèrra, las aranhas.

 

La diversitat del monde es estonanta. L’estimacion del nombre d’espècias diferentas es de 10 milions.

Dins aquel ensemble, qu’es lo vivent, la classificacion ven metre un pauc d’òrdre en reünissent dins de groups de mai en mai limitats , los animals qu’an de caractèrs comuns.

Lo rènhe animal es devesit en dos grand grops, vertebrats e invertebrats, qu’eles son devesits en jos-grops.

9

Avaloracion Intermediari

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
- Saber çò qu’es un èsser viu.
- Saber que son diferents segon lor mitan de vida
- Saber que son compausats de la meteissa materia quimiqua
- Connéisser la definicion d’un espècia
- Compréner la plaça de las ossamentas (plan d’organizacion)
- Bastir una mena de classificacion (invertebrats / vertebarts)
Durée
40 minutes (1 phase)

1. Avaloracion

collectif | 40 min. | évaluation
10

Un Aire de Familha

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Comprener los ligams de parentats entre los vertebrats, lor evolucion.
Identificar los caractèrs comuns e veire la classificacion istorica.
S’explicar l’unitat del vivent
Durée
50 minutes (3 phases)
Matériel
P46 doc 1 a,b,c manual CM Tavernier ed 2013
Papièr calc

1. Introduccion

collectif | 5 min. | découverte

Acuèlh dels escolans e presentacion de l'objectiu de la sessilha: las semblanças dins l’ossamenta.

Exposicion del contengut dels documents e de las activitats.

2. Descripcion dels documents P46 a, b c

binômes | 30 min. | recherche

Recèrca per dos : Examen dels documents a, b e c per observar los diferents aspèctes dels ossòments de la man d’un òme, d’una otaria, d’una ratapenada, d’una cavèca.

Far l'esquema en color de la man de l’òme, de l’otaria e de la ratapenada ambe la legenda. Individual.

3. Sintèsi e traça escrita

collectif | 15 min. | mise en commun / institutionnalisation

Sintèsi orala : Los membres dels vertebrats presenton de semblanças estonantas de l’ossamenta : se ditz qu’aqueles membres an lo meteis plan d’organizacion.

 

Traça escrita :

"Los membres dels vertebrats presenton de semblanças estonantas de l’ossamenta : se ditz qu’aqueles membres an lo meteis plan d’organizacion."

11

Una mena de classificacion

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Compréner la representacion emboitada dels ligams de parentat entre las espècias.
Durée
45 minutes (4 phases)
Matériel
P47 manual CM, Tavernier Ed 2013

1. Introduccion

collectif | 5 min. | découverte

Acuèlh dels escolans e presentacion de l'objectiu de la sessilha: Comprene la representacion emboitada dels ligams de parentat entre las espècias. Exposicion del contengut dels documents e de las activitats.

2. Caracteristicas dels ligams de parentat

binômes | 20 min. | recherche

Comparason de las caracteristicas principalas dels ligams de parentat.

Explicar las diferentas caracteristicas comunas que mòstran los ligams de parentat entre los grops d'espècias.

Comparason de l'evolucion dels grops de vertebrats.

Exemples practics (10 minutas):

Document 3 : Exemples practics de classificacion.

Activitat: Classificar los animals dins la categoria correcta (peisses, anfibians, reptils, aucèls, mamifèrs) e justificar la causida.

Question: Quinas son las diferéncias e semblanças entre las categorias ?

3. Sintèsi orala e conclusion orala

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

Reprendre los punts clau de la sesilha: las diferéncias entre los grops de vertebrats e lors ligams de parentat.

  Peisses: Los primièrs vertebrats dins la cadena evolutiva, que vivián dins los aigas.

  Anfibians: Desvolopats a partir dels peisses, vivon tant dins l'aiga coma sus la tèrra.

  Reptils: Apareguèron après los anfibians, amb una melhor adaptacion a la vida terrestre.

  Aucèls: Evolucion dels reptils amb capacitats per volar.

  Mamifèrs: Evolucion dels reptils tanben, amb de caracteristicas unicas coma los pelhs e la nutricion dels pichons amb de lach.

 

Respondre a las questions dels escolans.

4. Traça escrita

individuel | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

"La classificacion mòstra los ligams de parentat entre los diferents grops d'espècias. Per exemple, totas las espècias de vertebrats an una origina comuna e an evoluidas al fial del temps per formar de grops diferents coma los peisses, los anfibians, los reptils, los aucèls e los mamifèrs."

12

Jòga ambe la classificacion emboitada (1)

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Ensajar de représentar los èsser vius dins una classificacion en partir de lors caracteristicas comunas.
Durée
50 minutes (3 phases)
Matériel
Power point

1. Introduccion

collectif | 10 min. | découverte

Acuèlh dels escolans e presentacion de l'objectiu de la sessilha: Bastir una reprensatacion emboitada las espècias.

Exposicion de las activitats trabalhs en groups 3 de 5 e 2 de 4 : En partir de fotografias d’animals o vegetals, completar lo tablèu de las carracteristicas comunas (= tablèu dels atributs), representar lor classificacion emboitada sus fuèlha A3 e la nomenar.

2. trabalh exemple ambe lo mèstre

collectif | 30 min. | recherche

Trabalh exemple ambe lo mèstre  :

Activitat : Classificar los animals dins de categorias correctas. Completar lo tablèu. Far la classificacion.

Animals : Vèspa (guêpe), rainal, Mesenga, Òme

Caracteristicas : pel, ossamenta (squelette) interna, ossamenta extèrna, boca, pluma.

Los quatres animals an una boca : la primièra bòstia serà se sonarà « BOCA »

Dedins la primièra, la segonda bòstia se sonarà « Ossamenta interna » : i a tres animals que i son. Cal daissar una plaça per la bòstia « Ossamenta externa » : La vèspa

Resta 2 bòstias « Pel » e « pluma ».

Cal metre lo nom dels animals en roge dins la bòstia.

Verificacion de las bòstias ambe l’ajuda del tablèu dels atributs.

Conclusion lo Rainal e l’òme son dins la bòstia dels animals que possedisson de pels, qu’es dins la bòstia « ossamenta intern », qu’es dins la bòstia « boca ». Aquò significa que l’òme e lo rainal possedisson un devancièr comun.

Lo rainal es mai proche de la mesenga an una ossamenta interna : possedisson un davancièr comun.

Véser lo powerpoint

3. Sintèsi orala

collectif | 10 min. | mise en commun / institutionnalisation

En partir de las caracteriscas comunas dels animals podètz los classificar dins de bostias : Se sona la classificacion emboitada.

Las bostias son fargadas en partir d'un tablèu que se sona le tablèu dels atributs.

13

Jòga ambe la classificacion emboitada (2)

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Ensajar de représentar los èsser vius dins una classificacion en partir de lors caracteristicas comunas
Durée
50 minutes (3 phases)
Matériel
Fèchas 1, 2 e 3
1 fuèlha A3 per cola

1. Introduccion

collectif | 5 min. | découverte

far tornar veire lo power point de la sesilha que precedis.

2. Trabalh en grops

groupes de 3 | 40 min. | recherche

Trabalh de grop : 3 de 5, 2 de 4

Vos caldrà respondre a las questions de las fèchas e seguir las consignas.

Fècha 1 animals,

fècha 2 vegetals,

fècha 3 animals

 

Lo mèstre passa dins los grops e respond a las questions.

3. Traça escrita

collectif | 5 min. | mise en commun / institutionnalisation

Afèchas dins lo corredor

14

Avaloracion Finala

Dernière mise à jour le 12 novembre 2025
Discipline / domaine
Sciences et technologie
Objectif
Comprene la representacion emboitada dels ligams de parentat entre las espècias.
Identificar los grops d'espècias e lor evolucion dins l'istòria de la Tèrra.
Durée
40 minutes (1 phase)
Matériel
Avaloracion

1. Avaloracion

individuel | 40 min. | évaluation